Kurtlarla Kosan Kadinlar

Kurtlarla Kosan Kadinlar

İlk yalnız seyahatimi 12 yaşında Karadeniz Ereğli’den İstanbul’a yaptığımda ailem “Milli oldun” demiş ve sevinmişti. Kadının adının olmadığı bir ülkede doğmuştum ama kadının adı olması gerektiğini düşünen bir ailede büyümüştüm çok şükür. O yüzden bizim ailede “Milli olmak” kavramı cinsellikle ilgili bir tabir değil, hayatımızda ilk kez deneyimlediğimiz şeyler için söylenirdi, gururun ifadesiydi yani.

Kadın-erkek ayrımı bir yana yalnız bir şeyler yapmayı bilmeyen bir toplumun içinde büyümüş bir insan evladı olarak ben de yalnız bir şeyler yapabilen biri değildim. Bakmayın 12 yaşında İstanbul’a tek başına gittim diyerek hava attığıma. Kolektif bilinç dedikleri şey zihnimin en derin kuytularına kadar işlemiş belli ki. Çünkü “yalnız olmak”, “yalnız bir şeyler yapmak” çok normal değildi. Dışarı çıkarken, seyahat ederken hatta sinemaya giderken bile arkadaşların olmalıydı yanında. Çünkü kendi başımıza nasıl vakit geçireceğimizi bilmiyorduk. “yalnız” bir şeyler yapıyorsan hiç arkadaşın yok demekti. Çocukken yalnız oynadığımız oyunları unutmuş, başkalarına bağımlı hale gelir olmuştuk büyüyünce.

27 yaşında işimden istifa edip, ilk defa tek başına yurt dışına çıktığımda tüm vücudum tir tir titrerken, asıl büyük korkum tek başına olmaktı. Hem ilk defa yurt dışına çıkmış hem de bunu yalnız yapmayı başarmıştım. Seyahatin önündeki  tek engel benim için o zamanlar sadece eşikten ibaret değildi. Yalnız olmak da büyük bir engeldi. Ammavelakin benim için o büyük engelleri aşıp kendimi ilk kez bilmediğim sulara attığımda doğuştan gelen dürtüyle hemen yüzmeye başlamıştım. Sinemaya bile tek başına gidemeyen ben, tek başına nasıl vakit geçirildiğini bilmeyen ben, bilinmez sularda yüzmeye başlayınca epeyce şaşırmıştım. İnsanoğlu her şeye alışır derler. Öyleymiş, alıştım. Ve ben işte bu yolculukta öğrendim “yalnız” vakit geçirmeyi, “yalnız” seyahat etmeyi.

Seyahatin ve yalnızlığın özgürlüğü damarlarımdan hızla kana karıştı takdir edersiniz ki… Kısa seyahatlerin ardından, en büyük hayalim olan uzun süreli yolculuğa işten çıkarıldıktan ve 7 yıldır kirada oturduğum ev satıldıktan sonra tüm eşyalarımı satarak 37 yaşında çıktım. Tıpkı 27 yaşındaki gibi korkudan tir tir titreyerek. Belki de daha çok korktum. Evet evet kesinlikle daha çok korktum. Daha önce hiç gitmediğim Asya kıtasına 10 kiloluk çantam ve kendimi alıp çıktım. Daha önce yaptığım yalnız seyahatlerden belli ki çok farklı olacaktı… Çünkü daha önce Avrupa, Kuzey Amerika kıtasını gezmiş, konfor alanından çok da çıkmamıştım. Asya tam bir kaostu ve ben bu kaosun içine kendimi bırakmıştım. Hem de bir başına ya da genel tabirle “kadın başına”. Toplumun 37 yaşında bir kadından beklediği üsturuplu ve daha önceden organize edilmiş yaşam biçimini elimin tersiyle itivermiştim. Ne kariyer yapmıştım ne de çocuk. 37 yaşında bir kadın tüm eşyalarını satıp, sırtına çantasını alıp kafasının estiği yere gider miydi! Giderdi elbet. Öyle de güzel giderdi ki hem de! Gittim de zaten! Kendi gücümün hiç farkında olmadan attım kendimi yollara.

Yolculuğun ilk günlerinde güçsüz ve tedirgin çırpan kanatlarım, ben korkularımdan sıyrıldıkça güçlendi, güçlendikçe kanatlarım daha da açıldı, kanatlarım açıldıkça özgürleştim. Uçtum, yuvadan uçtum. Konfor alanımdan uçtum. Zihnimde yarattığım korkularımdan uçtum. Bana öğretilen basmakalıplardan uçtum. Uçtum, uzaklara uçtum, korkusuzca. Kendimle vakit geçirmeyi öğrendikçe, kendimi tanır oldum en çok. Kendimi tanıdıkça sever oldum. En çok da her istediğimi yapabilmeyi sevdim, en çok da ayaklarımın üstünde durabilmeyi. Gücümün sınırsızlığını gördükçe daha cesur olmayı sevdim. Ormanın derinliklerinde kaybolmayı, kaybolduğum ormanın derinliklerinde kendimi bulmayı sevdim. Hiç yapamam dediğim şeyleri yapmayı sevdim. Önyargılarımın ve mükemmeliyetçiliğimin domino taşı gibi bir bir yıkılmasını sevdim.

Yalnız seyahat etmek aslında bir anlamda Frederic Gros’un tam da betimlediği gibidir benim için. Yürümenin Felsefesi kitabında şöyle der Gros,; “Yalnız değilizdir işte, çünkü yürürken çevremizdeki ağaçların, çiçeklerin, canlı her şeyin yakınlığını sevgisini kazanırız. Ve son olarak yürürken hiçbir zaman yalnız değilizdir çünkü yürüdüğümüzde çok geçmeden iki kişi oluruz, özellikle de uzun süre yürüdükten sonra. Demek istediğim tek başına olsak da bedenimizle ruhumuz arasında bir diyalog her zaman vardır.” İşte bu yüzden yalnız seyahat etmeyi seviyorum belki de… Kalbimin ritmini duyabildiğim için, bedenim ve ruhum arasında gerçekleşen diyaloğu dinleyebildiğim için.

16 aylık yolculuğum boyunca “Kadın Başına” ile başlayan cümlelere inat, evet kadın başına çıktım yola. “Ama” ile başlayan cümlelerin kurulmasına izin vermedim. Toplumun biz kadınları sıkıştırdığı kalıptan çıktım. O kalıba uygun olmadığımı haykırdım her seferinde. Kadınların dünyayı yerinden oynatabildiğini gördüm, inandım. Yalnız gezen erkek gezginden çok kadın gezgin gördükçe daha da mutlu oldum, daha da güçlendim. Motor kazası yapıp omzumu kırdığımda, gözümden tek bir damla yaş gelmeden 90 km. omzum kırık motor kullandığımda gördüm o gücü, 62 yaşında çantasını sırtına alıp 6 ay Asya’yı dolaşan Belçikalı Pascaline’de gördüm o gücü, depremde evleri yıkılıp 7 kişi bir çadırda yaşamaya çalışırken ailesini patik örerek ayakta tutmaya çalışan Nepalli Soyam’da gördüm o gücü.

Her kadının okuması gereken ve bana çokça ilham olan başucu kitabımla bitireyim yazımı. Clarissa P. Estes Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabında şöyle der; “ Eğer kalıba uymaya çalıştıysanız ve bunu beceremediyseniz, şanslı olduğunuz söylenebilir. Bir şekilde dışlanmış biri olabilirsiniz, ama öte yandan ruhunuzu korumuşsunuz.” Kalıba uymayı red edip, kendi gücünün farkına varan tüm kadınlara sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir